Hakkımızda

Caeli projesi Toksöz Grup çatısı altında, 2011 yılında bağcılık alanında faaliyet göstermek üzere kuruldu.

1m x 1m sıkılığında dikim yapılmış olan işletmemizde İyi Tarım Uygulamaları ile strese dayalı kaliteli üzüm yetiştiriciliği yapılıyor. Türkiye’nin ve dünyanın en özel bağlarından birine sahip olan Caeli,Çanakkale Eceabat’ta yer alan 21 odalı Hotel Caeli isimli butik tesisinde bağ turizmi alanında da faaliyet gösteriyor. Her köşesinde sanatsal detayların bulunduğu ve dünyaca ünlü birçok sanatçınıneserinin yer aldığı Hotel Caeli, iç tasarımı ve dekorasyonuyla da şarap severlere hizmet ediyor.

Türkiye´nin en önemli heykel sanatçılarından biri olan Seçkin Pirim tarafından tasarlanan, aynı zamanda logo ve etiketlerimize de ilham kaynağı olan Gate of Heaven (Latince ‘Porta Caeli’) eseri, bağlarımızın hemen önünde konumlanarak tıpkı anlamı gibi cennetin kapılarını bu eşsiz topraklara açıyor.

Sürdürülebilirlik

Sürdürülebilirlik

Sürdürülebilirlik ilkesini benimseyerek doğadan aldığımızı yine doğaya veriyoruz.
Şarap yapım sürecinin her adımının çevremizle uyumlu olmasını sağlıyoruz. Bağlarımızda kuş zararından korunmak için sonik ses sistemleri, yaban hayvanlarından korunmak için tel örgü sistemi kullanıyoruz.

Sonik cihaz ve fotokapanlarla 24 saat izlenen bağımızda üzüm cibreleri ve budama sonrasındaki dallar organik yem ve gübre olarak dönüştürülüyor.Bağlarımızda doğal yaşamı koruyoruz.

Fotokapanlar kullanarak arazideki zararlılara bağın tehlike eşiğine ulaşana kadar müdahale edilmemesine dikkat ediyoruz. Uluslararası standartlarda ve denetim firmaları ile ortak çalışarak derin su kaynaklarını ve bağ topraklarımızı koruyoruz.

İşlenen üzümlerin cibrelerini perma kültür olarak çiftliğimizde organik yem olarak değerlendiriyoruz. Aynı zamanda bağlarımızda yapılan budama sonucu oluşan dalları da yine bağ içerisinde organik gübre olarak kullanıyoruz.

Kalite

Kalite

Üzüm yetiştirme aşamasından şarabın şişelenme anına kadarki süreçte kaliteye yüksek
düzeyde önem veriyoruz. Bağ alanlarımızın tamamını; nem, sıcaklık, rüzgar ve yağış miktarların kontrol altına almak için meteoroloji istasyonlarında 24 saat boyunca gözlemliyoruz. Üzümlerimizi karıştırırken kabuk ve şıra entegrasyonu için en iyi sonucu veren geleneksel manuel karıştırma metodu uyguluyoruz. Ayrıca şaraphanemizin yer çekimi (gravity sistem) prensiplerine uygun tasarlanması ile ayıklanan üzümlerin taşınma aşamasında kaliteyi düşüren ve yıpranma yaratan pompalama işlemi olmaksızın mobil tanklar aracılığı ile fermantasyon tanklarına iletilmesini sağlıyoruz.

Bağlarımızdaki %100’ü mavi sertifikalı omçalar Fransa’nın Bordeaux bölgesinden klon seleksiyonu yöntemi kullanılarak seçildi. Caeli olarak amacımız doğru toprak yapısına uygun üzümlerin üretimini gerçekleştirmek. Şarap yapımında kullandığımız üzümlerin tamamını kendi bağlarımızdan elde ediyoruz. 6 yaşından küçük asmalardan üzüm hasadı yapmıyor, hasat zamanına ise bağda gözlemler, tadımlar, laboratuvar analizleri, fenolik, teknolojik, aromatik gibi olgunlukların hepsini göz önünde bulundurarak karar veriyoruz. Ayrıca her bir parselden hasat öncesi kalıntı analizini 1600 ayrı etmen üzerinden inceliyoruz. Üzümlerimizi mekanik zararı en aza indirmek için elle hasat yöntemiyle topluyoruz. Operasyonu oldukça zor olan bu yöntem düşük verim sağlasa da bizlere çok yüksek şıra kalitesi sunuyor. Bağlar üretim tesisine çok yakın mesafede olmasına rağmen toplanan üzümlerin taşınma esnasında ezilmesini ve dolayısıyla kalite kaybını önlemek adına en küçük boy kasalar ile şaraphanemize taşıyoruz. Hasat zamanı bağda iki kez ayıklanan üzümler, şaraphaneye ulaştıktan sonra da ilk olarak salkım halinde, daha sonra tane olarak toplam dört kez ayıklamaya tabi tutulmuş oluyor.

Danışmanımız: Michel Rolland

Danışmanımız: Michel Rolland

Son yıllarda şarap yapımındaki ilerleme; küresel iletişim ve şarap hakkındaki bilgi aktarımı ile gerçekleştiği düşünüldüğünde yadsınamaz bir etkiye sahip Michel Rolland ismi öne çıkmakta… Caeli topraklarını görür görmez buranın çok iyi şaraplar yapmak için iyi bir yer olduğunu söyleyen Michel Rolland, Caeli projesinin ilk gününden bu yana şarap konusundaki kıymetli bilgilerini bizlerle paylaşıyor. Bordeaux’da şarap üreten bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Rolland, Pomerol’da Le Bon Pasteur şatosunda büyüdü. Bordeaux Üniversitesi’nde önoloji okuduğu zamanlarda tanıştığı ve daha sonra evlendiği Dany ile birlikte şarap laboratuvarı kurdu. Şarap üretim alanında danışmanlık hizmeti vermeye başlayan Rolland’ın, aralarında Napa’dan Bond ve Harlan’ın, İtalya’dan Ornellaia’nın, Şili’den Lapostolle’un ve Hindistan’dan Grover’ın da olduğu birçok danışan ve müşterisi oldu. Rolland’ın rehberliğinde ve deneyimiyle yapılan şaraplar beğeni topladı.