Şaraphane

 

 

Üretim

Üretim

Üretim sürecinde üzümlerimiz üzerinde özenle çalışıyoruz. Yüksek kaliteli şaraplarımızın üretiminde, fıçıda fermantasyon için Oxoline patentli sisteme sahip 150 adet 225 litre Fransız meşe fıçı kullanarak fıçıda fermantasyon yapıyoruz. Fıçıda fermantasyon ile fıçı, şıra, kabuk ve çekirdeğin etkileşimi ve entegrasyonu en iyi seviyede yapılmış oluyor.

Şaraphanemizde toplam 9000 hl çelik tank kapasitesinin yanı sıra 24 adet 1720 hl Fransız meşe tankı da bulunuyor.

Caeli Winery’de pompa kullanmadan yerçekimi kuvveti ile dolum ve Pigeage gibi daha az mekanik etki ile daha hassas bir uygulama sağlayan geleneksel yöntemler kullanıyoruz. Ayrıca kalite için çok önemli olan sıcaklık kontrolünün sağlanması ve geleneksel hassas presleme yöntemlerinin uygulanmasında optimum koşulların sağlanması gibi konularda teknolojinin faydalarından maksimum düzeyde yararlanıyoruz. Maserasyon için kullandığımız çelik ve ahşap tanklar, farklı özelliklere sahip şaraplar elde etmemizi sağlıyor. Çelik tanklar tamamen inert olup, meşe tanklar mikro düzeyde oksijen geçirgenliğine sahip. Tamamen Fransız meşe fıçıları olan ahşap tanklarımız, çelik tanklarımızdan daha küçük. Çelik tanklara göre sterilizasyonu oldukça zahmetli olan ve maksimum kullanım ömrü 15 yıl olan bu meşe tanklar, maserasyon ve fermantasyon aşamalarında kaliteli ve orijinal şarap üretim yapmamıza büyük katkı sağlıyor. Caeli Winery’de, Eceabat topraklarının bize sağladıklarını önemsiyor ve iyileştiriyoruz.

Mahzen

Devamlı gelişen şarapçılık endüstrisine ayak uydurmak için sürekli çalışıyoruz.

Caeli Winery’de geleneksel iş yapış tarzını benimserken, değişimi ve yeniliği de kucaklıyor, gelenek ve teknik gelişimi birlikte ilerletiyoruz. Fermantasyonu hem geleneksel meşe hem de modern çelik tanklarda gerçekleştiriyoruz.

.

.

Caeli Winery’de şaraplarımızı mekanik ekipman yardımıyla iklimlendirilmiş ve tüm uygun koşulların sağlandığı, özel olarak dizayn edilmiş mahzenimizde 6 - 24 ay olmak üzere olgunlaştırıyoruz. Mahzenimiz toplamda 3500 adet meşe fıçı kapasitesine sahip.

Mahzenimizin hemen üstünde yer alan havuz ise estetik olarak şaraphaneye zenginlik katmanın yanı sıra mahzen için gerekli nemli ortamının sağlanmasına da yardımcı oluyor. Tüm kırmızı şaraplarımız fıçılarda olgunlaştıktan sonra şişeleniyor. Kaliteli şarap ve iyi bir yıllanma için güçlü tanen yapısı, bunu destekleyecek canlılık ve kompleksite ile sağlanan sağlam bir iskelet gerekli. Üzüm kalitesi, üzüm çeşidi, üretim tekniği, üretim yılı, depolama koşulları gibi tüm özellikler yıllanma süresini belirliyor. Şarapların yıllandırılması için yatay olarak, yaklaşık 12 derece ve % 70 nemde, ışığa, titreşime ve sıcaklık değişikliklerine maruz kalmayan bir ortamda depolanması gerekiyor. Şarap mahzenleri karanlık olmalı ve depolanan şarap ışık görmemeli. Caeli Winery’de yıllandırmaya uygun kaliteli mantar kullanımı, ışık geçirgenliğini engelleyecek ve maksimum ısı yalıtımı sağlayacak şişe kullanımı ile şaraplarımızın uzun ömürlülüğünü sağlıyoruz.